BOSANSKI VLADARI I ZASTAVE BOSNE KROZ HISTORIJU



Bosanski vladari 1154.-1463.

Banovi
1154. - 1168. Borić
1170. - 1204. Kulin
1204. - 1232. Stjepan
1232. - 1250. Matej Ninoslav
1232. - 1255. Prijezda (oko 1267.)
1267. - 1290. Prijezda II.
1290. - 1314. Stjepan Kotromanić
1314 .- 1353. Stjepan Kotromanić
1357. - 1377. Tvrtko
1357. - 1370. Vuk



Kraljevi iz dinastije Kotromanića


1377. - 1391. Stjepan Tvrtko I.
1391. - 1395  Stjepan Dabiša
1395. - 1398. Jelena Gruba
1398. - 1404. Stjepan Ostoja
1404. - 1408. Stjepan Tvrtko II.
1409. - 1418. Stjepan Ostoja
1419. - 1421. Stjepan Ostojić
1421. - 1443. Stjepan Tvrtko II.
1444. - 1461. Stjepan Tomaš
1461. - 1463. Stjepan Tomašević
 


Grb Kotromanića
Nakon pogibije posljednjeg bosanskog Kralja Stjepana Tomaševića i okupacijom od Turske Imperije.
Prestaje kontinuitet Bosanske Države. Narednih skoro pet vjekova Bosnom upravljaju Turci.



Od 15 vijeka do 7. okt. 1908
(de jure do 7. okt 1908.)



Juli 1878.
Turci se povlače iz Bosne
Aneksija Bosne od Austro-Ugarske



7. okt. 1908. - 30. nov 1918.
 Nametnuta zastava od
Austro-Ugarske



Juli 1878. - 7. okt. 1908.
Zastava Bosne i Hercegovine



7. okt. 1908. - 1 dec. 1918
Zastava Bosne



7. okt. 1908. - 1. dec. 1918.
Zastava Hercegovine



1946. - 1992. godine
Zastava Bosne i Hercegovine

Prva reinkarnacija državnosti BiH na
Prvom zasjedanju ZAVNOBIHa
u Mrkonjiću 1943 godine

 




6. Apr. 1992. - 10. feb. 1998.

Zastava RBiH koju su za vrijeme srpsko-crnogorske i hrvatske genocidne agresije ponosno nosili branioci Republike Bosne i Hercegovine. Danas je ona nacionalna zastava Bošnjaka!




Od 10. feb. 1998.

Zastava BiH, poznatija kao "Vestendorfova zastava" koju je Španac nametnuo za vrijeme nečasnog mandata na mjesto visokog predstavnika za BiH.

 

DEJTONSKI USTAV BIH

BOSNIA-HERZEGOVINA SARAJEVO